Deficit u osam mjeseci 3,8 posto BDP-a

Bez autora
Sep 12 2013

Deficit državnog proračuna za osam mjeseci ove godine je veći od 13 milijardi kuna, što je 3,8% BDP-a, izvijestio je ministar financija Slavko Linić na sjednici Vlade na kojoj je predstavio polugodišnje izvješće o izvršenju proračuna te iznio osnovne podatke za osam mjeseci. Prema podacima Ministarstva financija, ukupni su prihodi proračuna u osam mjeseci iznosili 70,25 milijardi kuna, dok su rashodi iznosili 83,26 milijardi kuna. Linić kaže da su proračunski prihodi od poreza na dobit, koji za osam mjeseci iznose 3,8 milijardi kuna, pali za 1,7 milijardi kuna u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na što je najviše utjecalo neoporezivanje reinvestirane dobiti. Istodobno, prihodi od PDV-a pali su za 300 milijuna kuna, zbog, kako tumači Linić, činjenice da je u kolovozu izostao prihod od PDV-a pri uvozu, ali će se on kompenzirati kroz preostala četiri mjeseca.

Deficit u osam mjeseci 3,8 posto BDP-aDeficit državnog proračuna za osam mjeseci ove godine je veći od 13 milijardi kuna, što je 3,8% BDP-a, izvijestio je ministar financija Slavko Linić na sjednici Vlade na kojoj je predstavio polugodišnje izvješće o izvršenju proračuna te iznio osnovne podatke za osam mjeseci.

Prema podacima Ministarstva financija, ukupni su prihodi proračuna u osam mjeseci iznosili 70,25 milijardi kuna, dok su rashodi iznosili 83,26 milijardi kuna. Linić kaže da su proračunski prihodi od poreza na dobit, koji za osam mjeseci iznose 3,8 milijardi kuna, pali za 1,7 milijardi kuna u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na što je najviše utjecalo neoporezivanje reinvestirane dobiti. Istodobno, prihodi od PDV-a pali su za 300 milijuna kuna, zbog, kako tumači Linić, činjenice da je u kolovozu izostao prihod od PDV-a pri uvozu, ali će se on kompenzirati kroz preostala četiri mjeseca.

S druge strane, dodaje, primjećuju se učinci Vladine politike plaća u javnom sektoru odnosno promjene kolektivnih ugovora, na temelju čega je državni proračun uštedio 365 milijuna kuna, ali ministar Linić to smatra nedostatnim. Govoreći o primjeni fiskalnog pravila za prvih šest mjeseci, Linić je rekao kako ga, kada bi se izrađivao u ovakvim okolnostima, ne bi mogli zadovoljiti, a zbog učinka višegodišnje recesije i skrivenih deficita koje je ostavila prošla vlada. Povećanje proračunskih rashoda, po njegovim je riječima, upravo rezultat rada Vlade koja manjkove 'ne mete pod tepih', nego ih jasno iskazuje i protiv njih se bori.

"Prvi učinci fiskalizacije dobar početak"

Linić je ocijenio kako su prvi učinci fiskalizacije 'dobar početak', istaknuvši kako je pred Poreznom upravom još puno posla jer je nužno zainteresirati građane za to da za svaku uslugu traže račun. 'Rezultati su dobri. Kad se krećete po gradu, ne vidim agresiju ni trgovaca ni ugostitelja. Dapače, neku simpatiju u komunikaciji mene s njima. Rekao bih da su svi polako shvatili da treba biti reda', rekao je Linić novinarima nakon sjednice Vlade. Po posljednjim podacima Porezne uprave, temeljem usporedbe PDV obrazaca za 2012. i 2013., u ovogodišnjem srpnju fizičke osobe, uglavnom ugostitelji, prijavili su gotovo 65 posto veći promet u odnosu na prošlu godinu, a male tvrtke 34 posto veći.

Upitan hoće li se rashodi države pokušati smanjiti rezanjem povlaštenih mirovina, Linić je odgovorio kako su povlaštene mirovine nešto što građani u Hrvatskoj smatraju da ne treba postojati. Za sljedeću sjednicu Vlade najavio je prijedlog izmjena Zakona o fiskalnoj odgovornosti kojim će se predložiti promjena sadašnjeg fiskalnog pravila u prvom redu zbog njegove procikličnosti, budući da u uvjetima nepovoljnih gospodarskih kretanja kao što je sada, pravilo kako je sada definirano ugrožava izglede za rast. Time će se, kaže Linić, u odnosu na postojeće fiskalno pravilo, uvažiti postojanje ekonomskih ciklusa.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik